Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki UZ współpracuje z wieloma partnerami przemysłowymi, również z liderami branż poszczególnych segmentów rynku. Jednym z ważniejszych z nich jest firma Siemens. Jej dział odpowiedzialny za automatykę przemysłową współuczestniczył w uruchomieniu w marcu 2010 r. najnowocześniejszego w Polsce Laboratorium Sterowników Logicznych Nowej Generacji.
Dzięki współpracy ze specjalistami oraz wsparciu organizacyjnemu i sprzętowemu ze strony firmy, laboratorium osiągnęło wysoki standard wyposażenia i oprogramowania. Pozwoliło to na zorganizowanie akredytowanej przez firmę Siemens Akademii Automatyki. Była to pierwsza w Polsce Akademia tego rodzaju. Wydział wprowadził program dydaktyczny Akademii do regularnego kursu studiów, wzbogacając wykształcenie studentów o poszukiwaną na rynku pracy wiedzę i umiejętności praktyczne.
Studenci po ukończeniu kursu Akademii mają możliwość przystąpienia do egzaminu pozwalającego na uzyskanie certyfikatu Akademii, sygnowanego wspólnie przez Uniwersytet i firmę Siemens.
Zajęcia Akademii Siemens UZ wykorzystują najnowocześniejsze, aktualizowane na bieżąco oprogramowanie inżynierskie oraz urządzenia automatyki przemysłowej. Studenci mają okazję poznać nowoczesne podejście do projektowania systemów sterowania oraz nabywają praktycznych umiejętności programowania i uruchamiania systemów, z jakimi w praktyce mogą zetknąć się w pracy zawodowej. Uzyskują w ten sposób umiejętności cenione na rynku pracy, dodatkowo potwierdzone uznawanym certyfikatem. Często rozwijają oni nabyte umiejętności przez realizację prac dyplomowych, związanych z automatyką.
Do sukcesów absolwentów Akademii można zaliczyć uzyskanie nagród w konkursie na najlepszą pracę dyplomową, organizowanym przez Politechnikę Warszawską pod patronatem firmy Siemens,. W roku 2011 inż. Krystian Golembka otrzymał nagrodę trzeciego stopnia za pracę promowaną przez dr inż. Wojciecha Zająca „Przykłady algorytmów sterowania budynkiem inteligentnym na sterowniku S7-1200” autorstwa pana Krystiana Golembki. W roku 2012 zwycięzcą konkursu został inż. Zbigniew Rotkiewicz, absolwent studiów zaocznych kierunku Automatyka i Robotyka. Jego praca, promowana przez dr inż. Grzegorza Andrzejewskiego pt. „System sterowania załadunkiem i rozładunkiem antracytu w procesie kalcynacji elektrycznej” została oceniona jako wyjątkowo udane połączenie wykorzystania wiedzy teoretycznej, nabytej w trakcie studiów z praktycznym zastosowaniem urządzeń automatyki najnowszej generacji.