Dnia 05.04.2023 r. Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego (WIEA UZ) wziął udział w Dniu Otwartym realizowanym przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 ELEKTRONIK w Zielonej Górze. Wydział WIEA UZ przygotował cztery bardzo interesujące pokazy: „Zastosowanie metod wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości”, „Elektrotechnika w praktyce”, „Prototypowanie przestrzenne dla każdego” oraz „Bezprzewodowe sieci sensorowe”, które są bezpośrednio związane z kierunkami: Informatyka, Elektrotechnika, Automatyka i robotyka oraz Biznes elektroniczny prowadzonymi na Wydziale.
Pokaz „Zastosowanie metod wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości” związany był z bardzo popularną i interesującą technologią wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR). Gościom Dnia Otwartego CKZiU Elektronik zaprezentowana została gra z wykorzystaniem gogli HTC Vive do wirtualnej rzeczywistości, w której gracz wciela się w „Rycerza Apokalipsy” i ma obronić się przed atakiem krwiożerczych zombie. Uczestnicy pokazu bardzo chętnie skorzystali z możliwości wcielenia się w „obrońcę świata”, jednocześnie pytali o technologie i narzędzie, które zostały wykorzystane do opracowania gry.
W ramach pokazu „Elektrotechnika w praktyce” zaprezentowane nowoczesne profesjonalne urządzenia pomiarowe do analizy parametrów sieci elektroenergetycznej, lokalizowania uszkodzeń w kablach elektroenergetycznych za pomocą reflektometru (lokalizatora impulsowego) oraz śledzenia trasy kabla lokalizatorem kabli i infrastruktur podziemnych. Wizytujący uczniowie mieli również okazję zapoznać się ze sposobem wizualizacji energii cieplnej przy użyciu detekcji promieniowanej w zakresie podczerwieni, z urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz innych otaczających przedmiotów. Odbyła się prezentacja możliwości kamery termowizyjnej, która wyświetla wyniki w postaci kolorowej mapy rozkładu temperatury. Wywiązała się dyskusja na temat praktycznego zastosowania termicznego obrazu różnych obiektów.
Pokaz „Bezprzewodowe Sieci Sensorowe” związany był z zaprezentowaniem i omówieniem zagadnień związanych ze zdalnym sterowaniem robotów mobilnych z zastosowaniem komunikacji bezprzewodowej w standardzie IEEE 802.15.4. Wśród uczestników zainteresowaniem cieszyło się zdalne sterowanie robotów podczas wyścigów. Roboty zbudowane są w oparciu o mikrokontrolery ATmega328. Poruszanie się robotów w trybie zdalnego sterowania było jednym z możliwych programów realizowanym przez mikrokontroler. Inny przykładowy program pozwalał robotom poruszać się autonomicznie wzdłuż namalowanej linii, którą robot „widział” swoimi sensorami. W ramach wspomnianego standardu komunikacji bezprzewodowej, możliwe jest także komunikowanie się robotów między sobą i przekazywanie sobie wzajemnie wszelkiego rodzaju informacji i rozkazów. To, co dokładnie ma robić robot, leży w gestii programisty, którym można zostać będąc absolwentką/absolwentem WIEA.
Ostatni pokaz „Prototypowanie przestrzenne dla każdego” związany był z zaprezentowaniem możliwości druku 3D. Obecnie ta technologia rozwija się w bardzo dużym tempie. Druk 3D wykorzystywany jest do tworzenia wszelkiego rodzaju narzędzi, części, jak również budynków mieszkalnych. Uczniom zaprezentowano i omówiono cały proces drukowania 3D, od momentu tworzenia projektu, po wyciagnięcie gotowego elementu z drukarki. Dla odwiedzających często sporym zaskoczeniem był fakt, że istnieją obecnie bardzo dobre i darmowe narzędzia (programy) umożliwiające tworzenie projektów 3D, a także ich cięcie na warstwy i przygotowanie wynikowego pliku. Drukarka jest przykładem maszyny sterowanej numerycznie, zatem wykonuje polecenia zawarte w pliku .gcode. Prezentowana drukarka Snapmaker 2.0 F250, przy zastosowaniu innych głowic, pozwala także na laserowe grawerowanie oraz skrawanie/frezowanie materiału.
Uczniowie odwiedzający stanowisko WIEA UZ wykazali bardzo duże zainteresowanie przedstawionymi pokazami, a także bardzo chętnie w nich uczestniczyli. Niewątpliwie wizyta WIEA UZ na Dniu Otwartym CKZiU Elektronik wywarła na nich duże wrażenie. Uczniowie szkół podstawowych goszczący na Dniu Otwartym CKZiU są na etapie wyboru szkoły ponadpodstawowej, ale już teraz myślą o swojej przyszłości i wyborze lukratywnego kierunku studiów, który może zapewnić im dobrą przyszłość.
Autorzy: dr inż. Łukasz Sobolewski, dr inż. Marek Wróblewski, dr inż. Szymon Wermiński, mgr inż. Łukasz Macioszek, dr inż. Michał Doligalski.
Autor zdjęć: dr inż. Łukasz Sobolewski.