uz-logo-pion-2.png

Dzień otwarty WIEA 2023

Największy dzień otwarty wydziału w regionie

 

Dnia 21 lutego 2023 roku na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki (WIEA) Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się Dzień Otwarty Wydziału WIEA – największe dzień otwarty Wydziału w regionie. Wydarzenie, które w unikatowy sposób prezentuje kierunki przyszłości, które można studiować na Wydziale: Informatyka, Automatyka i Robotyka, Biznes Elektroniczny, Elektrotechnika. Jednym z elementów wyróżniających studia na WIEA jest udział przemysłu w procesie dydaktycznym, zarówno w ramach zajęć przewidzianych w programie studiów jak i zajęć dodatkowych czy akademii.

Wydarzenie odwiedzili uczniowie szkół ponadpodstawowych z 14 miejscowości: Zielona Góra, Gubin, Iłowa, Krosno Odrzańskie, Lubsko, Międzyrzecz, Nowa Sól, Poznań, Szprotawa, Świebodzin, Wolsztyn, Wschowa, Żagań i Zbąszyń. Na uwagę zasługuje również fakt, iż Dzień Otwarty WIEA 2023 odwiedzili również uczniowie z województwa wielkopolskiego. Zaproszenie zostało skierowane nie tylko do maturzystów, ale również do uczniów młodszych klas. W tegorocznym dniu otwartym Wydział odwiedziło blisko 900 osób.

Pracownicy i studenci Wydziału WIEA przygotowali dla naszych Gości bardzo atrakcyjną i urozmaiconą ofertę wykładów i pokazów, na które można było się zapisać, rejestrując się przez formularz zgłoszeniowy przygotowany przez Władze Wydziału WIEA. Przygotowano łącznie 23 pokazy i warsztaty oraz 11 wykładów tematycznych, które miały na celu przedstawienie oferty dydaktycznej Wydziału na kierunkach: Informatyka, Automatyka i Robotyka, Biznes Elektroniczny, Elektrotechnika,. Wartym uwagi jest fakt, iż pokazy i wykłady przygotowane zostały nie tylko przez kadrę WIEA, ale również przez firmy partnerskie Wydziału, które rok rocznie aktywnie uczestniczą w tym bardzo ważnym dla Wydziału wydarzeniu.

Już pierwsze dni rejestracji pokazały ogromne zainteresowanie szkół, ponieważ liczba zgłoszeń okazała się tak duża, że organizatorzy wydarzenia musieli zaplanować dodatkowe godziny zajęć. Przygotowanie Dnia Otartego dla tak licznego grona chętnych było ogromnym wyzwaniem logistycznym. Warsztaty odbywały się w dwóch budynkach Wydziału, w trzech, a niekiedy nawet w czterech turach.

Niewątpliwym sukcesem jest fakt, że mury Wydziału w ten jeden dzień odwiedziło przeszło 900 gości, co stanowi nową rekordową liczbę uczestników Dni Otwartych w historii Wydziału i pobiło dotychczasowy rekord Dnia Otwartego Wydziału z 2019 roku. Bardzo cieszy tak duża liczba odwiedzających po trzy letniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. W trakcie pandemii dni otwarte były organizowane w formie wirtualnej. Jak podkreślali uczniowie i nauczyciele, forma tradycyjna jest dużo bardziej efektywna i efektowna, gdzie uczniowie mogą wziąć czynny udział w pokazach i zobaczyć „na żywo” pokazy czy warsztaty.

Zaproponowana przez Wydział tematyka wykładów i pokazów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie instytuty Wydziału uczestniczyły czynnie w przygotowaniach. Atrakcyjna oferta Instytutu Metrologii, Elektroniki i Informatyki , Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych oraz Instytutu Automatyki Elektroniki i Elektrotechniki, stworzyły efekt jakiego dotąd nie było w skali naszej uczelni.

W Dniu Otwartym czynny udział wzięło również 10 firm partnerskich, współpracujących z Wydziałem WIEA. Wykłady, pokazy oraz prezentacje firm ADB, Ekoenergetyka, DTP, Perceptus, Auctane, IHP, Transition Technologies PSC, Global Logic, Crehler cieszyły się wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów odwiedzających, ale również studentów Wydziału.

W ramach Dnia Otwartego Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki zaproszone firmy przeprowadziły wykłady:

  • Tworzenie oprogramowania w praktyce – firma Preceptus,
  • Czy studia na kierunkach technicznych są dla wszystkich? – firma Transition Technologies PSC,
  • Wprowadzenie do embedded – firma GlobalLogic,
  • E-commerce, przyszłość handlu – firma Crehler,
  • Kariera w IT - role i możliwości – firma DTP sp. z o.o.
  • Infrastruktura ładowania pojazdów – firma Ekoenergetyka,
  • Stacje ładowania pojazdów elektrycznych - urządzenia przyszłości - zawód przyszłości – firma Ekoenergetyka,
  • Ethical Hacking – firma ADB Polska,

Wykłady zaprezentowane przez firmy również cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Były one w pełni zbieżne z tematyką kierunków prowadzonych na Wydziale WIEA. Młodzi ludzie, uczniowie szkół ponadpodstawowych, już na tym etapie życia poważnie myślą o swoim przyszłym życiu zawodowym. Wykłady zaprezentowane przez firmy, a także wykłady i pokazy pracowników Wydziału WIEA były dla nich bardzo dobrą okazją do prześledzenia obecnych i przyszłych trendów w branży IT, Elektroniki i Automatyki i ukierunkowaniem na przyszłość zawodową.

Zaangażowanie firm nie ograniczało się jedynie do prezentacji – Firma Transition Technologies PSC ufundowała studentom biorącym udział w pokazach poczęstunek w foodtrucku, który był również dostępny dla naszych gości. Firma Perceptus ufundowała nowe materiały marketingowe Wydziału w postaci ścianki i rollupów oraz catering dla wszystkich uczestników Otwartego Dnia Wydziału. Firma GlobalLogic również wsparła wydarzenie  przekazując dla uczestników napoje, owoce oraz drobne przekąski. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz samochodów elektrycznych i stacji ładowania pojazdów zorganizowany przez firmę Ekoenergetyka.

Nie ilość, a jakość jest najważniejsza!!! Zarówno uczniowie, opiekunowie oraz przedstawiciele firm podkreślali, że pokazy oraz warsztaty były bardzo interesujące i rokrocznie są wyższym, bardzo wysokim poziomie.

Autorzy: dr inż. Łukasz Sobolewski, dr inż. Michał Doligalski i dr inż. Anna Pławiak - Mowna, prof. UZ

Foto. K. Adamczewski, K. Szajkowska

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18