Tegoroczna edycja Dnia Otwartego Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki (WIEA) Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się 6 marca 2024 roku. Dzień Otwarty Wydziału WIEA jest największym tego typu wydarzeniem Wydziału w regionie.
W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z 16 miejscowości: Zielona Góra, Gubin, Głogów Iłowa, Krosno Odrzańskie, Lubin, Międzyrzecz, Nowa Sól, Nowy Tomyśl, Sulechów, Szprotawa, Świebodzin, Wolsztyn, Zbąszynek, Zgorzelec, Żagań i Żary. Warto nadmienić, że Dzień Otwarty WIEA 2024 po raz kolejny odwiedzili uczniowie i nauczyciele z województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Zaproszenie zostało skierowane nie tylko do maturzystów, ale również do uczniów klas młodszych. Przygotowanie Dnia Otartego dla tak licznego grona chętnych było ogromnym wyzwaniem logistycznym. Wykłady i pokazy odbywały się w dwóch budynkach Wydziału, w trzech, a niekiedy nawet w czterech turach. Finalnie na tegoroczną edycję Dnia Otwartego Wydziału WIEA zarejestrowało się blisko 1000 osób (ok 950 uczniów plus 48 nauczycieli), co stanowi nowy rekord liczby uczestników Dni Otwartych w historii Wydziału!
Pracownicy i studenci Wydziału WIEA przygotowali dla naszych Gości bardzo atrakcyjną i urozmaiconą ofertę wykładów i pokazów. Zapisów na pokazy i wykłady można było dokonać rejestrując się przez formularz zgłoszeniowy przygotowany przez Władze Wydziału WIEA. Przygotowano łącznie 22 pokazy i warsztaty oraz 7 wykładów tematycznych, które miały na celu przedstawienie oferty dydaktycznej Wydziału na wszystkich prowadzonych na Wydziale kierunkach: Automatyka i Robotyka, Biznes Elektroniczny, Elektrotechnika i Informatyka. Bardzo istotnym i wartym uwagi jest fakt, iż po raz kolejny Wydział otrzymał wsparcie ze strony firm partnerskich. Pokazy i wykłady przygotowane zostały nie tylko przez kadrę WIEA, ale również przez firmy partnerskie Wydziału, które rok rocznie aktywnie uczestniczą w tym bardzo ważnym dla Wydziału wydarzeniu.
Zaproponowana przez Wydział tematyka wykładów i pokazów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie instytuty Wydziału uczestniczyły czynnie w przygotowaniach. Atrakcyjna oferta Instytutu Automatyki Elektroniki i Elektrotechniki, Instytutu Metrologii, Elektroniki i Informatyki oraz Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych stworzyły efekt jakiego dotąd nie było w skali naszej uczelni.
W Dniu Otwartym czynny udział wzięło również 11 firm partnerskich, współpracujących z Wydziałem WIEA. Wykłady, pokazy oraz prezentacje zaprezentowały firmy ADB, Ekoenergetyka, B.Braun, Perceptus, IHP, Transition Technologies PSC, GlobalLogic, Crehler, Astec, Rublon, Nestle, Streamsoft, DTP.
W ramach Dnia Otwartego wydziału WIEA zaproszone firmy przeprowadziły wykłady, jak również czynnie wspierały pracowników WIEA w pokazach:
Wykłady i pokazy zaprezentowane przez firmy również cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Były one w pełni zbieżne z tematyką kierunków prowadzonych na Wydziale WIEA. Młodzi ludzie, uczniowie szkół ponadpodstawowych, już na tym etapie życia poważnie myślą o swoim przyszłym życiu zawodowym. Wykłady zaprezentowane przez firmy, a także wykłady i pokazy pracowników Wydziału WIEA były dla nich bardzo dobrą okazją do prześledzenia obecnych i przyszłych trendów w branży IT, Elektroniki i Automatyki i ukierunkowaniem na przyszłość zawodową.
Współpraca z Partnerami Wydziału realizowana jest przez cały rok akademicki i nie ogranicza się tylko do wspierania inicjatyw merytorycznych i transferu wiedzy. Firmy partnerskie czynnie wspierają życie organizacyjne Wydziału.
Nie mniej jednak chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować firmom: ADBPolska, Astec IT Services, B. Braun, DTP Digital Technology Poland, Ekoenergetyka, GlobalLogic, Nestle Good food Good life, Perceptus, Rublon, Streamsoft, Transition Technologies PSC za wsparcie w organizacji Dnia Otwartego WIEA 2024!!!
Jakość, jakość i jeszcze raz jakość!!! Zarówno uczniowie, opiekunowie oraz przedstawiciele firm podkreślali, że pokazy oraz wykłady były bardzo interesujące i rokrocznie są na wyższym, bardzo wysokim poziomie.
Autorzy: dr inż. Łukasz Sobolewski, dr inż. Anna Pławiak – Mowna, prof. UZ., dr inż. Michał Doligalski
Autorzy zdjęć: Katarzyna Szajkowska i Kazimierz Adamczewski