uz-logo-pion-2.png

Automatyka i Robotyka

Automatyka i robotyka I stopnia

O kierunku

Automatyka i robo­t­yka to jedne z najchęt­niej wybier­anych studiów tech­nicznych w Polsce. Nie ma w tym niczego dzi­wnego biorąc pod uwagę, że ten kierunek stanowi obec­nie jedną z najbardziej per­spek­ty­wicznych dziedzin inżynier­s­kich na świecie. Wynika to z gwał­townie ros­nącego zapotrze­bowa­nia prze­mysłu na dobrych spec­jal­istów potrafią­cych nie tylko pro­jek­tować, uruchamiać i eksploa­tować nowoczesne sys­temy automatyki, ale również radzą­cych sobie z insta­lacją i obsługą zau­tomaty­zowanych stanowisk pro­duk­cyjnych, a w szczegól­ności stanowisk wyposażonych w roboty prze­mysłowe. W ostat­nich lat­ach ten trend jest doskonale widoczny także i w Polsce, gdzie nowoczesne firmy ofer­ują możli­wość bardzo ciekawej pracy i atrak­cyjnej kari­ery inżynierom pro­jek­tu­ją­cym i nad­zoru­ją­cym zau­tomaty­zowane sys­temy wyt­warza­nia i mon­tażu, a także mon­i­torowa­nia pro­cesów tech­no­log­icznych i sys­temów wytwór­czych. Stu­dia ofer­uje możli­wość spełnienia się kandydatom zain­tere­sowanym kon­struowaniem nowoczes­nych maszyn i urządzeń oraz wyko­rzys­taniem sys­temów kom­put­erowych w sterowa­niu pro­dukcją, również w opar­ciu o nowoczesną wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji. Uni­w­er­salne przy­go­towanie absol­wen­tów kierunku, obe­j­mu­jące automatykę, robo­t­ykę i infor­matykę, stanowi wielki atut na rynku pracy.

Ulotka

Sylwetka absolwenta

  • Posi­ada wiedzę z zakresu pro­jek­towa­nia, real­iza­cji i eksploat­acji inteligent­nych sys­temów steru­ją­cych obiek­tami prze­mysłowymi, prze­b­ie­gami pro­cesów tech­no­log­icznych, jakoś­cią pro­dukcji i bez­pieczeńst­wem budynków;
  • Posi­ada wiedzę i umiejęt­ności z zakresu tech­niki reg­u­lacji, infor­matyki, metrologii, elek­trotech­niki, elek­tron­iki, mechaniki i metod sztucznej inteligencji potrzebne do pro­jek­towa­nia oraz eksploat­acji układów automatyki i robo­t­yki przemysłowej;
  • Potrafi wyko­rzys­tać nowoczesne narzędzia infor­maty­czne w pro­jek­towa­niu układów sterowa­nia, diag­nos­tyki, wiz­ual­iza­cji i nad­zoru różnorod­nych pro­cesów technologicznych;
  • Jest przy­go­towany do zro­bo­t­y­zowa­nia prostych pro­cesów tech­no­log­icznych poprzez dobranie typu rob­ota oraz jego układu sterowa­nia, oraz napisanie pro­gramu sterowa­nia inte­gru­jącego rob­ota z innymi układami automatyki i otoczeniem;
  • Potrafi anal­i­zować i pro­jek­tować sys­temy wbu­dowane w sys­temach robo­t­yki, kon­strukc­jach pojazdów, naw­igacji i teleko­mu­nikacji, a także w elek­tron­ice domowej i użytkowej;
  • Potrafi pro­jek­tować i wdrażać zau­tomaty­zowane sys­temy wyt­warza­nia i montażu;
  • Umie zapro­jek­tować i zre­al­i­zować sys­tem automatyki prze­mysłowej z wyko­rzys­taniem mikrokon­trol­erów i sieci komputerowych.

Spec­jal­ności

Absol­wenci obu poniższych spec­jal­noś­ci­ach otrzy­mują przy­go­towanie do pod­ję­cia pracy związanej z pro­jek­towaniem, uruchami­an­iem oraz eksploat­acją nowoczes­nych i klasy­cznych układów oraz sys­temów automatyki w zas­tosowa­ni­ach prze­mysłowych i poza­prze­mysłowych. Posi­adają wiedzę spec­jal­isty­czną z zakresu sterowa­nia pro­cesów prze­mysłowych, kom­put­erowych sys­temów automatyki, sys­temów diag­nos­tyki, sztucznej inteligencji, budowy ele­men­tów i urządzeń automatyki, a także pod­sta­wową wiedzę w zakre­sie robo­t­yki oraz algo­ryt­mów decyzyjnych i obliczeniowych. Pon­adto, pro­gram ksz­tałce­nia obe­j­muje wiedzę inter­dyscy­pli­narną z zakresu infor­matyki (m.in. pro­jek­towanie sys­temów infor­maty­cznych, tworze­nie baz danych, prze­mysłowe sieci kom­put­erowe, tech­nika cyfrowa i opro­gramowanie sys­temów kom­put­erowych), elek­tron­iki i mechaniki.

Automatyka przemysłowa

Absol­went spec­jal­ności Automatyka Prze­mysłowa jest przy­go­towany do pro­jek­towa­nia i eksploat­acji zau­tomaty­zowanych układów napę­dowych w nowoczes­nych fir­mach pro­duku­ją­cych lub dostar­cza­ją­cych sprzęt automatyki, pro­jek­tu­ją­cych lub eksploatu­ją­cych prze­mysłowe układy automatyki, oraz kon­stru­u­ją­cych sys­temy pomi­arowe na potrzeby automatyza­cji i robotyzacji.

Przemysłowe systemy automatyki i robotyki

Absol­went spec­jal­ności Prze­mysłowe sys­temy automatyki i robo­t­yki jest przy­go­towany do pro­jek­towa­nia i eksploat­acji zau­tomaty­zowanych sys­temów pomi­arowych oraz mon­i­toru­ją­cych, wyko­rzys­tu­ją­cych metody i tech­niki kom­put­erowe, a także do tworzenia i rozwi­ja­nia spec­jal­isty­cznego opro­gramowa­nia na potrzeby sterowa­nia pro­cesów pro­duk­cyjnymi i zarządza­nia oraz nad­zoru nad eksploat­acją kom­put­erowych i klasy­cznych zau­tomaty­zowanych i zro­bo­t­y­zowanych pro­cesów przemysłowych.

Szczegółowe informacje dotyczące praktyk zawodowych dostępne są na stronie:

Praktyki zawodowe

Automatyka i robotyka II stopnia

O kierunku

Automatyka i robo­t­yka to jedne z najchęt­niej wybier­anych studiów tech­nicznych w Polsce. Nie ma w tym niczego dzi­wnego biorąc pod uwagę, że ten kierunek stanowi obec­nie jedną z najbardziej per­spek­ty­wicznych dziedzin inżynier­s­kich na świecie. Wynika to z gwał­townie ros­nącego zapotrze­bowa­nia prze­mysłu na dobrych spec­jal­istów potrafią­cych nie tylko pro­jek­tować, uruchamiać i eksploa­tować nowoczesne sys­temy automatyki, ale również radzą­cych sobie z insta­lacją i obsługą zau­tomaty­zowanych stanowisk pro­duk­cyjnych, a w szczegól­ności stanowisk wyposażonych w roboty prze­mysłowe. W ostat­nich lat­ach ten trend jest doskonale widoczny także i w Polsce, gdzie nowoczesne firmy ofer­ują możli­wość bardzo ciekawej pracy i atrak­cyjnej kari­ery inżynierom pro­jek­tu­ją­cym i nad­zoru­ją­cym zau­tomaty­zowane sys­temy wyt­warza­nia i mon­tażu, a także mon­i­torowa­nia pro­cesów tech­no­log­icznych i sys­temów wytwór­czych. Stu­dia ofer­uje możli­wość spełnienia się kandydatom zain­tere­sowanym kon­struowaniem nowoczes­nych maszyn i urządzeń oraz wyko­rzys­taniem sys­temów kom­put­erowych w sterowa­niu pro­dukcją, również w opar­ciu o nowoczesną wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji. Uni­w­er­salne przy­go­towanie absol­wen­tów kierunku, obe­j­mu­jące automatykę, robo­t­ykę i infor­matykę, stanowi wielki atut na rynku pracy.

Ulotka

Syl­wetka absolwenta

  • Posi­ada dużą wiedzę spec­jal­isty­czną z zakresu sterowa­nia pro­cesów prze­mysłowych, kom­put­erowych sys­temów automatyki, sys­temów diag­nos­tyki, sztucznej inteligencji, budowy ele­men­tów i urządzeń automatyki, sterowa­nia i opro­gramowa­nia sys­temów robo­t­yki prze­mysłowej i usłu­gowej oraz pro­jek­towa­nia sys­temów wspo­ma­gania decyzji.
  • Posi­ada wiedzę z zakresu infor­matyki, elek­tron­iki i mechaniki, dającą dobrą pod­stawę do rozwiązy­wa­nia złożonych inter­dyscy­pli­narnych prob­lemów z zakresu automatyki i robo­t­yki w przemyśle.
  • Ma przy­go­towanie zarówno do kierowa­nia zespołami w jed­nos­tkach prze­mysłowych oraz pro­jek­towych, jak i do pracy naukowo-​badawczej.
  • Jest przy­go­towany do pro­jek­towa­nia, real­iza­cji i eksploat­acji inteligent­nych sys­temów steru­ją­cych obiek­tami prze­mysłowymi, prze­b­ie­gami pro­cesów tech­no­log­icznych, jakoś­cią pro­dukcji i bez­pieczeńst­wem budynków.
  • Potrafi wyko­rzys­tać nowoczesne narzędzia infor­maty­czne w pro­jek­towa­niu układów sterowa­nia, diag­nos­tyki, wiz­ual­iza­cji i nad­zoru różnorod­nych pro­cesów technologicznych.
  • Posi­ada przy­go­towanie z zakresu robo­t­yza­cji pro­cesów technologicznych;.
  • Potrafi anal­i­zować i pro­jek­tować sys­temy wbu­dowane w sys­temach robo­t­yki, kon­strukc­jach pojazdów, naw­igacji i teleko­mu­nikacji, a także w elek­tron­ice domowej i użytkowej.
  • Potrafi pro­jek­tować i wdrażać zau­tomaty­zowane sys­temy wyt­warza­nia i montażu.
  • Umie zapro­jek­tować i zre­al­i­zować sys­tem automatyki prze­mysłowej z wyko­rzys­taniem mikrokon­trol­erów i sieci komputerowych.

Specjalności

Komputerowe systemy automatyki

Absol­went studiów uzu­peł­ni­a­ją­cych II stop­nia Wydzi­ału Infor­matyki, Elek­trotech­niki i Automatyki posi­ada zaawan­sowaną wiedzę i umiejęt­ności potrzebne do pod­ję­cia pracy związanej z pro­jek­towaniem, uruchami­an­iem oraz eksploat­acją nowoczes­nych i klasy­cznych układów automatyki w zas­tosowa­ni­ach prze­mysłowych i poza­prze­mysłowych. Posi­ada dużą wiedzę spec­jal­isty­czną z zakresu sterowa­nia pro­cesów prze­mysłowych, kom­put­erowych sys­temów automatyki, sys­temów diag­nos­tyki, sztucznej inteligencji, budowy ele­men­tów i urządzeń automatyki, sterowa­nia i opro­gramowa­nia sys­temów robo­t­yki prze­mysłowej i usłu­gowej oraz pro­jek­towa­nia sys­temów wspo­ma­gania decyzji. Obe­j­mu­jąc wiedzę z zakresu infor­matyki, elek­tron­iki i mechaniki, pro­gram ksz­tałce­nia daje dobrą pod­stawę do rozwiązy­wa­nia złożonych inter­dyscy­pli­narnych prob­lemów z zakresu automatyki i robo­t­yki w prze­myśle. W kon­sek­wencji, absol­went jest przy­go­towany zarówno do kierowa­nia zespołami w jed­nos­tkach prze­mysłowych oraz pro­jek­towych, jak i do pracy naukowo-​badawczej. Posi­ada bardzo dobre przy­go­towanie do pracy w insty­tu­tach naukowo-​badawczych oraz ośrod­kach badawczo-​rozwojowych, mogąc pod­jąć pracę zarówno w zakładach prze­mysłowych, jak i w ośrod­kach badaw­czych związanych z prze­mysłem elek­trotech­nicznym, elek­tron­icznym, chemicznym, maszynowym, przetwórstwa mate­ri­ałów, spoży­w­czym, oraz ochrony środowiska, a także w małych i śred­nich przed­siębiorstwach zatrud­ni­a­ją­cych inżynierów z zakresu automatyki i tech­nik decyzyjnych. Absol­went jest przy­go­towany do pro­jek­towa­nia zau­tomaty­zowanych układów napę­dowych w przed­siębiorstwach pro­duku­ją­cych lub dostar­cza­ją­cych sprzęt automatyki, pro­jek­tu­ją­cych lub eksploatu­ją­cych prze­mysłowe układy automatyki, oraz kon­stru­u­ją­cych sys­temy pomi­arowe na potrzeby automatyza­cji i robo­t­yza­cji oraz automatyza­cji badan ekspery­men­tal­nych. Posi­ada również grun­towną wiedzę z zakresu pro­jek­towa­nia i eksploat­acji zau­tomaty­zowanych sys­temów pomi­arowych oraz mon­i­toru­ją­cych, wyko­rzys­tu­ją­cych metody i tech­niki kom­put­erowe; tworzenia i rozwi­ja­nia spec­jal­isty­cznego opro­gramowa­nia na potrzeby sterowa­nia proce­sami pro­duk­cyjnym i zarządza­nia oraz nad­zoru nad eksploat­acją kom­put­erowych i klasy­cznych, zau­tomaty­zowanych i zro­bo­t­y­zowanych pro­cesów przemysłowych.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18