uz-logo-pion-2.png

Stu­denckie Koło Naukowe Krótko­falow­ców SP3 PGX

sp3pgx logoStu­denckie Koło Naukowe Krótko­falow­ców dzi­ała od 11 kwiet­nia 2011 roku na Wydziale Elek­trotech­niki, Infor­matyki i Teleko­mu­nikacji. W ramach koła naukowego ist­nieje Aka­demicki Klub Krótko­falarski SP3PGX mający na celu posz­erzanie wiedzy o krótko­falarst­wie oraz na szkole­niu przyszłych krótko-​falowców.

W październiku 2014 roku przeprowad­zono zawody „Łowy na lisa” w cza­sie Ogólnopol­s­kich dni Młodego Elek­tryka w Gdańsku. Uczest­nikami zawodów byli stu­denci z kierunków elek­trycznych z całej Polski.

Od grud­nia 2014 trwały prace mod­ern­iza­cyjne nad dzi­ałaniem odbiornika radiowego Web­SDR (http://​web​sdr​.sp3pgx​.uz​.zgora​.pl:8901) co zaowocow­ało uru­chomie­niem drugiego ser­w­era dostęp­nego pod adresem http://​web​sdr​.sp3pgx​.uz​.zgora​.pl:8902, na którym aktu­al­nie pracuje odbiornik radiowy w zakre­sie fal dwumetrowych. W trak­cie wakacji 2015 roku został nam przekazany nowy kom­puter (włas­ność dr inż. Sła­womira Pio­ntka), który obec­nie obsługuje już 5 odbiorników fizy­cznych na jed­nej maszynie.

Od lipca 2015 roku w Klu­bie Funkcjonuje sys­tem Echolink o nazwie SP3PGX-​L, który jest dostępny pod Node:410044, lub na częs­totli­wości lokalnej w paśmie 70cm 430.150MHz. Na ten pro­jekt urządzenia zostały przekazane nam przez Krzysztofa Florka (SP3 DFR).

Dzięki aplikacji napisanej przez Jarosława Suskiego (SP3SUS), znak wywoław­czy stacji klubowej SP3PGX jest dostępny na mapie sys­temu APRS, za pośred­nictwem sys­temu APRS-​IS.

Opiekunem Koła jest dr inż. Sła­womir Pio­ntek (s.piontek@iee.uz.zgora.pl) oraz dr inż. Dariusz Eljasz (d.eljasz@imei.uz.zgora.pl)

Koło zostało reaktywowane w 2021 roku. Od tego czasu koło ma aktywnych kilkunastu członków z aktywnymi pozwoleniami radiowymi.

Koło Naukowe Krótkofalowców SP3PGX podejmuje się wielu aktywności m.in.:

-Balony stratosferyczne

We współpracy z Kołem Naukowym Inżynierii Kosmicznej, zabezpieczają łączność z balonami oraz odzyskują ładunki po wylądowaniu.

-Stacje okolicznościowe

KN SP3PGX organizuje wszelakie akcje okolicznościowe dla krótkofalowców z całej Polski związane z propagowaniem danych wydarzeń (SN0ZG - 800 lecie miasta Zielona Góra, SP31WOSP - 31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy)

-Udział w zawodach

Członkowie Koła startują również w zawodach - polskich oraz ogólnoświatowych, zajmując przy tym czołowe miejsca w kategoriach młodzieżowych w Polsce i w Europie.

-Stacja pogodowa SR3WX

Automatyczna stacja pogodowa zbudowana przez członków, która nadaje komunikaty odnośnie pogody i alertów pogodowych w paśmie 2m dla innych krótkofalowców w obrębie województwa. Stacja nadaje co kwadrans przez całą dobę.

-Łączność kryzysowa

Członkowie KN SP3PGX są w stanie zapewnić łączność kryzysową na wypadek kryzysu czy w stanie klęski żywiołowej dla lokalnej społeczności oraz dla samego Uniwersytetu Zielonogórskiego

-Konstrukcje antenowe

Koło posiada wiele anten na fale krótkie i ultrakrótkie. Członkowie są w stanie budować własną sieć anten oraz uczyć innych o technikaliach związanych z tą dziedziną krótkofalarstwa.

-Edukacja i promocja

Członkowie SP3PGX aktywnie organizują spotkania w siedzibie Koła w czwartki o godzinie 17:00, oraz wychodząc do lokalnej społeczności Uniwersytetu oraz Miasta uczą czym jest krótkofalarstwo, jak zacząć oraz w jakich sytuacjach w życiu taka wiedza może się przydać. Członkowie opowiadają o krótkofalarstwie zarówno w mediach jak i w czasie spotkań na dniach otwartych.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18