Korzenie naszego koła sięgają roku 1970, kiedy to podczas wizyty Mirosława Hermaszewskiego na naszej uczelni (WSI – Wyższa Szkołą Inżynierska) rozpoczęła działalność pierwsza wypożyczona wówczas radiostacja. Wydarzenie to przyczyniło się do utworzenia Klubu Krótkofalowców w latach 1970 działającego na naszej uczelni do dnia dzisiejszego. Obok klubu wyrosło też i Studenckie Koło Naukowe Krótkofalowców, działające od 11 kwietnia 2011 roku na Wydziale Informatyki Elektrotechniki i Automatyki. Nasze celu to poszerzanie wiedzy o krótkofalarstwie oraz szkoleniu przyszłych krótkofalowców.
Opiekunem Koła jest dr inż. Dariusz Eljasz (d.eljasz@imei.uz.zgora.pl)
Koło Naukowe Krótkofalowców SP3PGX podejmuje się wielu aktywności m.in.:
- Balony stratosferyczne - Członkowie wypuszczają balony stratosferyczne oraz zabezpieczają łączność z balonami oraz odzyskują ładunki po wylądowaniu.
- Stacje okolicznościowe - Członkowie koła oraz Klubu SP3PGX organizuje wszelakie akcje okolicznościowe dla krótkofalowców z całej Polski związane z propagowaniem danych wydarzeń (SN0ZG – 800-lecie miasta Zielona Góra, SP31WOSP - 31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy)
- Udział w zawodach - Członkowie Koła mają możliwość startowania w zawodach krótkofalarskich - polskich oraz ogólnoświatowych. Dotychczasowi członkowie corocznie zajmują czołowe miejsca w kategoriach młodzieżowych w Polsce, Europie oraz na Świecie.
- Stacja pogodowa SR3WX - Automatyczna stacja pogodowa zbudowana przez członków, która nadaje komunikaty odnośnie pogody i alertów pogodowych w paśmie 2m dla innych krótkofalowców w obrębie województwa. Stacja nadaje co kwadrans przez całą dobę.
- Łączność kryzysowa - Członkowie KN SP3PGX są w stanie zapewnić łączność kryzysową na wypadek kryzysu czy w stanie klęski żywiołowej dla lokalnej społeczności oraz dla samego Uniwersytetu Zielonogórskiego. We współpracy z lokalnymi służbami organizują wspólne ćwiczenia, mające na celu szkolenie umiejętności nawiązywania łączności kryzysowej w trudnych warunkach terenowych. Zbudowaliśmy także własną sieć radiową HAM z możliwością podłączenia do sieci Internet
- Konstrukcje antenowe - Koło posiada wiele anten na fale krótkie i ultrakrótkie. Członkowie są w stanie budować własną sieć anten oraz uczyć innych o technikaliach związanych z tą dziedziną krótkofalarstwa.
- Edukacja i promocja - Członkowie SP3PGX aktywnie organizują spotkania w siedzibie Koła (DS III p. 408) w czwartki od godziny 17:00, oraz wychodząc do lokalnej społeczności Uniwersytetu oraz Miasta uczą czym jest krótkofalarstwo, jak zacząć oraz w jakich sytuacjach w życiu taka wiedza może się przydać. Członkowie opowiadają o krótkofalarstwie zarówno w mediach jak i w czasie spotkań na dniach otwartych.