Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki jest jednostką o profilu technicznym, co wynika z genezy jego powstania w ramach Wyższej Szkoły Inżynierskiej, a następnie rozwoju w strukturach Politechniki Zielonogórskiej. Współpraca wydziału z przemysłem była i jest bardzo ścisła oraz ma wielowymiarowy charakter. W obszarze dydaktycznym specjaliści z przemysłu bardzo aktywnie angażują się w realizację dodatkowych zajęć edukacyjnych umożliwiających studentom rozszerzenie zakresu zdobywanej na uczelni wiedzy. Zajęcia te przybierają formę wykładów proszonych, zazwyczaj organizowanych w ramach tzw. dni firm, a także zajęć warsztatowych prowadzonych w ramach akademii firm współpracujących z wydziałem. Specjaliści z przedsiębiorstw często angażują się w realizację grupowych projektów studenckich rozwiązujących zadania projektowe zlecane przez przedsiębiorstwa. Warto podkreślić, iż przedstawiciele przemysłu coraz częściej fundują na wydziale i obejmują patronatem laboratoria technologiczne wykorzystywane do celów badawczych i dydaktycznych. Ponadto opiekują się kołami naukowymi, oferują praktyki studenckie oraz zlecają realizację prac dyplomowych o charakterze wdrożeniowym. W ostatnich latach aktywnie brali udział w tworzeniu i realizacji programów praktycznych kierunków studiów biznes elektroniczny i efektywność energetyczna. Współpraca WIEA z przemysłem wykracza poza obszar dydaktyczny i obejmuje aplikowanie o fundusze na badania naukowe oraz realizację prac zleconych z przemysłu.
Tranistion Technologies PSC tworzy nowoczesne rozwiązania IT w duchu koncepcji Przemysłu 4.0, obejmujące obszary Rozszerzonej Rzeczywistości, Connected Product Lifecycle Management, Internetu Rzeczy oraz Cloud. Obecnie zatrudnia prawie 600 pracowników, w pięciu polskich miastach i czterech oddziałach zagranicznych (USA, Taiwan, Dania, Niemcy). Oprócz działalności biznesowej, równie intensywnie skupia się na działalności edukacyjnej – pracowników można spotkać na najważniejszych konferencjach branżowych, gdzie występują jako prelegenci (w tym PTC LiveWorx w Bostonie i Taiwan Innotech Expo w Taipei). Firma jest też organizatorem własnego cyklu konferencji– DevForge i aktywnie współpracuje z uczelniami w całej Polsce. Na swoim blogu publikuje eksperckie artykuły, pisane przez pracowników, które tworzą kompleksową bazę wiedzy o nowoczesnych technologiach dla biznesu i przemysłu.
Wydział od kilku lat współpracuje z uesa Polska w zakresie nowoczesnych urządzeń elektroenergetycznych — smart grid ready — implementowanych w sieciach rozdzielczych. Firma umożliwia studentom dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu elektroenergetyki, jest również fundatorem jednej z najnowocześniejszych na rynku rozdzielnic SN wykonanej w izolacji SF6 i wyposażonej w system komunikacji umożliwiający zdalny monitoring oraz sterowanie pracą urządzenia.
Tespol Sp. z o.o. jest firmą polską, będącą autoryzowanym przedstawicielstwem czołowych producentów aparatury kontrolno – pomiarowej oraz systemów radiokomunikacyjnych. Zapewniamy kompleksową ofertę produktów oraz usług w zakresie najnowocześniejszych technologii i systemów pomiarowych, łączności oraz nadajników RTV następujących producentów, z którymi związani jesteśmy wieloletnimi umowami serwisowymi i dystrybutorskimi: Tektronix, Rohde&Schwarz, Fluke, Keithley, Spectracom, Sonel, LitePoint, MVG, ABI, CST, Magna-Power, NextSense, Wentworth Laboratories oraz Dewetron.
Zakres współpracy:
Od wielu lat Tespol współpracuje z wydziałem w obszarze badań i dydaktyki. Firma jest wieloletnim partnerem konferencji i seminariów naukowych organizowanych na WIEA, które wspiera zarówno merytorycznie, jak i materialnie. Tespol Sp. z o.o. objęła patronatem Laboratorium Systemów Wbudowanych i Internetu Rzeczy. Wspiera merytorycznie zajęcia dydaktyczne oraz udostępnia sprzęt laboratoryjny do prowadzenia badań i pokazów. W ramach działalności dydaktycznej prowadzi systematycznie szkolenia oraz pokazy dla studentów i pracowników wydziału.
Współpraca firmy z wydziałem w różnych formach trwa od 20 lat. W tym czasie pracownicy WIEA brali udział w kilku projektach realizowanych przez firmę Relpol S.A. Zakład Polon związanych m.in. z monitorowaniem radiologicznym obiektów przemysłowych oraz przejść granicznych, jak również projektowaniem oraz uruchamianiem systemów cyfrowych zabezpieczeń i pomiarów CZIP. Pracownicy wydziału odbywali staże w firmie Relpol w ramach projektu finansowanego z funduszy unijnych, a studenci realizowali prace dyplomowe, których tematyka była zgłaszana przez firmę Relpol. Firma aktywnie wspiera działalność naukową prowadzoną na wydziale, m.in. poprzez udział i sponsorowanie kilku edycji konferencji Systemy pomiarowe w badaniach naukowych i w przemyśle. Efektem współpracy badawczej jest szereg wspólnych publikacji.
Firma Cinkciarz wraz z wydziałem oraz organizacjami Geek Club i JUG (Java User Group), zrzeszającymi pracowników firm informatycznych regionu, współorganizuje wykłady prowadzone przez specjalistów z branży IT. Ponadto prowadzone są wspólne działania popularyzujące najnowsze trendy rozwoju technologii IT, między innymi poprzez organizację oglądania na żywo transmisji wideo z konferencji Google I/O czy F8 Meetup — Facebook Developer Conference. Firma wspiera funkcjonowanie Studenckiego Koła Naukowego 02UZ oraz angażuje się w promocję oferty dydaktycznej wydziału poprzez uczestnictwo w Dniach Otwartych WIEA.
Siemens — jako marka rozpoznawana na całym świecie — jest strategicznym partnerem polskiej gospodarki, oferując innowacyjne usługi, produkty i rozwiązania, które pomagają klientom firmy w osiąganiu sukcesów w zakresie automatyki i techniki napędowej. Szeroka gama wciąż udoskonalonych i coraz bardziej technologicznie zaawansowanych produktów i usług dla przemysłu pozwala zaoferować rozwiązania doskonale dopasowane do specyficznych potrzeb poszczególnych sektorów produkcji. Dzięki inwestycjom oraz zarządzaniu rozwojem w skali globalnej firma przedstawia Klientom najnowocześniejszą na świecie ofertę automatyki i napędów przemysłowych.
Współpraca firmy z wydziałem trwa od wielu lat i koncentruje się głównie w obszarze edukacyjnym. Siemens jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace dyplomowe, którego laureatem w 2012 r. był absolwent wydziału Zbigniew Rotkiewicz. Firma jest także współtwórcą i patronem funkcjonującego na wydziale Laboratorium Programowalnych Sterowników Logicznych. W ramach prowadzonych tam zajęć realizowany jest program Akademii Automatyki Siemens UZ. Studenci kończący akademię mają możliwość przystąpienia do bezpłatnego egzaminu Akademii Siemens UZ i uzyskania odpowiedniego certyfikatu. Firma wraz z wydziałem jest współorganizatorem wielu seminariów, między innymi Dnia Technologii Przemysłowych Przemysł 4.0 w roku 2016.
Grupa MAN należy do wiodących europejskich przedsiębiorstw sektora zintegrowanych rozwiązań transportowych. W roku 2014 jej obroty przekroczyły 14,3 miliardów euro. Firma MAN oferuje pojazdy ciężarowe, autobusy, silniki wysokoprężne, turbiny oraz napędy specjalne. MAN zatrudnia w swoich zakładach na całym świecie ponad 55 900 pracowników. Firma zajmuje wiodące pozycje na rynku we wszystkich obszarach swej działalności biznesowej.
Zakres współpracy:
Firma aktywnie wspiera rozwój wiedzy i zainteresowań studentów WIEA w obszarze elektroniki i informatyki. W roku 2015 przekazała model trzyosiowego ciągnika siodłowego MAN TGX w skali 1:12. Pojazd wyposażony jest w trójbiegową skrzynię biegów, dwa mechanizmy różnicowe, kompletne oświetlenie zewnętrzne, mechanizm automatycznego podnoszenia i opuszczania podpór w naczepie oraz mechanizm zapinania i odpinania naczepy. W ramach zajęć dydaktycznych prowadzonych z wykorzystaniem przekazanego modelu studenci WIEA mają możliwość wykonania projektów polegających między innymi na projektowaniu układów zdalnego sterowania pojazdem.
http://www.entry.man.eu/pl/pl/index.html
Perceptus jest zielonogórską firmą technologiczna z obszaru IT. Od początku swojej działalności koncentruje się na dostarczaniu swoim Klientom produktów i usług z szeroko rozumianej branży systemów bezpieczeństwa danych, dopasowanych do ich potrzeb i oczekiwań. W roku 2015 spółka zbudowała w Parku Naukowo-Technologicznym nowoczesne „Laboratorium bezpieczeństwa danych IT w chmurze”, wyposażone w najnowsze rozwiązania techniczne, umożliwiające prowadzenie badań i prac nad przygotowywaniem i testowaniem nowych sposobów zabezpieczenia danych i informacji, gwarantujących użytkownikom pełne bezpieczeństwo.
Zakres współpracy:
Firma aktywnie współpracuje z wydziałem oferując w ramach programu Ready2work.pl staże i praktyki studenckie. W roku akademickim 2015/2016 zainaugurowana została działalność Perceptus IT Security Academy. W jej ramach odbywają się wykłady i warsztaty, prowadzone przez specjalistów w branży bezpieczeństwa IT, dzięki którym studenci otrzymają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności w zarządzaniu i obsłudze najnowszych technologii stosowanych na rynku IT security. Firma jest partnerem kierunku studiów biznes elektroniczny. Pracownicy Perceptus współpracują z wydziałem również w obszarze naukowym.
https://perceptus.pl/
ADB to firma o zasięgu globalnym, która od ponad 20 lat projektuje, rozwija i dostarcza wysokiej jakości produkty dla interaktywnej telewizji cyfrowej i sieci szerokopasmowych. Wieloletnie doświadczenie i dogłębna wiedza ADB, pozwala na skuteczne wdrażanie nowoczesnych rozwiązań biznesowych i personalnych, jak również tych obejmujących szeroko pojęty Internet Rzeczy (IoT). Innowacyjne rozwiązania ADB upraszczają integrację, zwiększają tempo wprowadzania produktów na rynek, a także redukują koszty dostarczania usług naszym klientom. Dzięki unikalnym technologiom, firma oferuje wydajne i optymalne kosztowo rozwiązania, zwiększające konkurencyjność partnerów ADB na rynku. Naszymi klientami są najwięksi na świecie dystrybutorzy, operatorzy płatnej telewizji i sieci szerokopasmowej, w tym: A1Telekom Austria, Border States Electronic, Canal Digital, Cox, Graybar, nc+, Swisscom, Telecom Italia, Telefonica, Telenet, Time Warner oraz Vodafone.
Zakres współpracy:
Centrum Badań i Rozwoju spółki ADB Global od 1995 r. ściśle współpracuje z wydziałem w zakresie edukacji studentów. Firma jest fundatorem i patronem nowoczesnego Laboratorium Systemów Multimedialnych, gdzie studenci mają okazję poznać technologie, które na co dzień są tworzone w ADB Global. W laboratorium regularnie odbywają się wykłady i warsztaty w zakresie wspólnej realizacji programu dydaktycznego w obszarze systemów multimedialnych na kierunku informatyka. Od roku 2015 na wydziale funkcjonuje Akademia ADB, w ramach której realizowane są projekty studenckie pod opieką merytoryczną pracowników firmy. ADB Global wraz z WIEA jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu programistycznego ADB Brain Wars. Ponadto firma jest fundatorem stypendiów dla wyróżniających się studentów wydziału.
Astec IT Services specjalizuje się w cyfryzacji procesów przedsiębiorstw. Spółka posiada szczególne doświadczenia w telekomunikacji oraz branży automotive. Rozwiązania webowe oraz mobilne autorstwa firmy Astec wspierają klientów przykładowo w realizacji procesów związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem, jak też rozbudową sieci światłowodowych. Każde oprogramowanie jest dopasowane do indywidualnych wymogów klienta i niejednokrotnie tworzone od podstaw. Po wdrożeniu rozwiązania firma realizuje jego utrzymanie, wsparcie użytkowników w j. angielskim i niemieckim oraz pracuje nad jego dalszym rozwojem zgodnie z nowymi wymaganiami klienta. Firma adresuje swoją ofertę do średnich i dużych przedsiębiorstw w regionie DACH.
Zakres współpracy:
W ramach wieloletniej współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim eksperci Astec IT Services chętnie dzielą się ze studentami wiedzą z zakresu branży IT. Firma oferuje dobrze rozbudowany i dopasowany do potrzeb studentów system praktyk, w ramach których studenci biorą udział w realizacji rzeczywistych projektów klienckich. Astec oferuje również specjalny program, dzięki któremu studenci mogą zdobywać doświadczenie praktyczne. Studenci Wydziału dzięki projektom realizowanym w Astec mieli też okazję gościć w lokalnych mediach. Opiekę nad praktykantami i stażystami sprawują pracownicy firmy z wieloletnim stażem pracy, dzięki czemu gwarantowany jest wysoki poziom przekazywanej wiedzy – zarówno teoretycznej jak i praktycznej.
Nowoczesna siedziba firmy mieści się przy ul. Stanisława Wyspiańskiego i jest oddalona kilkanaście minut piechotą od WIEA. Oprócz komfortowych miejsc pracy w budynku dostępna jest w pełni wyposażona siłownia oraz inne możliwości rekreacji.
Zgodnie z aktualnymi trendami brana jest pod uwagę możliwość pracy zdalnej. Efektywną komunikację z zespołami projektowymi gwarantują stosowane przez firmę narzędzia typu Slack, Jira, Google Workspace, Microsoft 365.
http://www.astec.net
Firma jest wiodącym na świecie liderem dostarczającym technologie sieciowe, komunikacyjne, architektury centrów danych i wirtualizacji. Oferuje również rozwiązania z zakresu technologii mobilnych oraz rozwiązań w chmurze.
Zakres współpracy:
Na wydziale od 15 lat funkcjonuje Akademia Lokalna Cisco Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych w ramach programu Cisco Networking Academy. Studenci uczestniczą w szkoleniach przygotowujących do uzyskania prestiżowych certyfikatów: CompTIA A+, CompTIA Linux+, LPI Linux Essentials Professional Development, C++ Certified Associate Programmer Certification (CPA), Cisco CCENT, Cisco CCNA, Cisco CCNP, Cisco CCNA Security. W akademii do tej pory przeszkolonych zostało 1500 osób.
Współpraca pomiędzy wydziałem a firmą IBM Polska umożliwia doskonałe przygotowanie studentów i absolwentów kierunków biznes elektroniczny i informatyka do pracy z najnowszymi technologiami IT. W ramach działania pn. Inicjatywa Akademicka IBM firma oferuje studentom darmowy dostęp do oprogramowania IBM, materiałów szkoleniowych i podręczników, licencjonowanych do celów dydaktycznych i naukowych. Organizuje także prowadzone przez specjalistów imprezy typu IBM Academic Day, w czasie których omawiane są najbardziej interesujące studentów trendy w nowoczesnym IT. IBM oferuje również edukacyjne praktyki studenckie oraz jest partnerem kierunku biznes elektroniczny.
LUMEL S.A. – należymy do czołowych europejskich producentów urządzeń automatyki przemysłowej oraz precyzyjnych odlewów ciśnieniowych. Jesteśmy częścią międzynarodowej grupy kapitałowej, która ma swoje oddziały w Indiach, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Działamy na rynku od 1953 r. Wysoką pozycję na rynku osiągnęliśmy dzięki konsekwentnie prowadzonej polityce rozwoju, kompetencjom naszych pracowników oraz nowoczesnym środkom techniki projektowania, produkcji i badań. Działalność LUMEL S.A. koncentruje się w 4 głównych obszarach biznesowych:
Dostarczamy kompleksowe rozwiązania dla wielu branż przemysłu m.in dla: energetyki, przemysłu chemicznego, hutniczego, spożywczego, lekkiego, motoryzacyjnego, AGD i górnictwa. Pracujemy zgodnie z Systemem Zarządzania Jakością ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 i ISO/TS 16949. Uznana renoma naszych wyrobów sprawia, że jesteśmy wiarygodnym partnerem dla firm, dla których jakość i niezawodność jest priorytetem.
Zakres współpracy:
Firma jest wieloletnim partnerem wydziału w obszarze dydaktycznym i naukowym. Aktualnie jest patronem Studenckiego Koła Naukowego Cyfrowej Techniki Pomiarowej funkcjonującego w Instytucie Metrologii, Elektroniki i Informatyki. W ramach działalności koła firma oferuje studentom szkolenia z zakresu projektowania układów elektronicznych w środowisku Altium Designer oraz programowania mikrokontrolerów. W 2015 r. Lumel S.A. przekazał na potrzeby koła naukowego zestawy sterowników opartych na mikrokontrolerach ATMegal28 oraz mikrokontrolerach z rodziny Kinetis firmy Freescale. Przedstawiciele firmy organizują wykłady dla studentów oraz biorą aktywny udział w promocji oferty dydaktycznej wydziału podczas Dni Otwartych WIEA. Firma oferuje dla studentów płatne staże Lumel My First Experience oraz praktyki.
`Firma jest dostawcą rozwiązań do zarządzania procesem wysyłki dla wiodących przedsiębiorców handlowych z branży e-commerce i sprzedaży wielokanałowej. W firmie budowane, rozwijane i wdrażane są dziesiątki programów składających się na rozwiązanie, które pozwala sklepom internetowym zarządzać dostawą zakupów. Platforma w modelu SaaS, zbudowana przez zielonogórską firmę, jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zasięgowych rozwiązań e-commerce.
Zakres współpracy:
Firma aktywnie współpracuje z wydziałem oferując staże i praktyki dla studentów. We współpracy ze specjalistami realizowane są prace dyplomowe oraz zajęcia dydaktyczne. Eksperci firmy konsultują programy studiów na kierunkach informatyka i biznes elektroniczny oraz współprowadzą wybrane wykłady i zajęcia projektowe. AUCTANE jest fundatorem i patronem Laboratorium Systemów Informatyki Biznesowej, wykorzystywanym w procesie kształcenia studentów oraz realizacji studenckich grupowych projektów informatycznych. Firma wspiera merytorycznie i finansowo inicjatywy studenckie z obszaru rozwiązań chmurowych.
Współpraca Microsoft z wydziałem została nawiązana w 2005 r. Kooperacja jest wielowymiarowa, ukierunkowana na optymalne przygotowanie studentów kierunku informatyka do pracy z zaawansowanymi technologiami i narzędziami Microsoft. Firma, w ramach programu Microsoft Imagine Academy, oferuje studentom nieograniczony dostęp do informacji o najnowszych technologiach opracowywanych przez Microsoft oraz możliwość udziału w międzynarodowych projektach służących promowaniu wiedzy z zakresu technologii IT w formie konkursów, seminariów i konferencji. Ponadto, w ramach umowy Microsoft Imagine X Premium, firma przekazuje na potrzeby wydziału licencje edukacyjne oraz oprogramowanie. Pod patronatem Microsoft oraz przy współudziale jej pracowników na wydziale organizowane są konferencje technologiczne IT Academic.
GlobalLogic (www.globallogic.com) jest liderem w dziedzinie inżynierii cyfrowej. Pomaga markom na całym świecie projektować i tworzyć innowacyjne produkty i platformy, a także budować ich doświadczenie we współczesnym świecie cyfrowym. Łącząc podejście do projektowania doświadczeń i złożonych rozwiązań informatycznych z bogatym doświadczeniem w technologii danych, pomaga klientom wyobrazić sobie, co jest możliwe, i przyspieszyć ich wejście w cyfrowy świat przyszłości. Organizacja dysponuje studiami projektowymi i centrami rozwojowymi na całym świecie. Dzięki temu może służyć bogatą wiedzą specjalistyczną klientom z branży motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, usług finansowych, opieki zdrowotnej i biotechnologii, przemysłu wytwórczego, mediów i rozrywki, produkcji podzespołów elektronicznych oraz technologicznych. GlobalLogic jest spółką należącą do Grupy Hitachi działającą w ramach Hitachi, Ltd. (TSE: 6501), która jako firma zajmująca się innowacjami społecznymi angażuje się w budowanie zrównoważonego społeczeństwa o wyższej jakości życia poprzez wprowadzanie innowacji za pomocą danych i technologii. Posiada biura w 9 miastach Polski, również w Zielonej Górze.
Zakres współpracy:
Firma aktywnie współpracuje z Wydziałem Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego oferując całoroczne staże i praktyki studenckie. Ponadto wspiera kształcenie studentów współrealizując prace dyplomowe oraz prowadząc praktyczne zajęcia projektowe w ramach nauki na Wydziale. Obszar wspólnej współpracy obejmuje również realizację merytorycznych wydarzeń, między innymi wykładów, warsztatów, webinariów oraz dni otwartych dzieląc się praktyczną wiedzą i doświadczeniem ze studentami.
https://www.globallogic.com/pl/careers/
Rublon sp. z o.o., zielonogórska spółka działająca w branży IT od roku 2000, jest producentem rozwiązań chmurowych z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego. Celem spółki jest zapewnienie organizacjom bezpiecznego i łatwego dostępu do wszystkich systemów informatycznych w przedsiębiorstwie. Jest on realizowany poprzez dostarczanie klientom nowoczesnego uwierzytelniania wieloskładnikowego w postaci produktu Rublon, zgodnego ze standardami i regulacjami bezpieczeństwa w Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych.
Rozwiązania Rublon integrują się z sieciami, serwerami, punktami końcowymi oraz aplikacjami, umożliwiając zarówno uwierzytelnianie sprzętowe (np. poprzez użycie kluczy FIDO) jak i cyfrowe (np. przy pomocy aplikacji mobilnej Rublon Authenticator).
Rublon jest stosowany przez ok. 300 podmiotów gospodarczych oraz publicznych w ponad 50 państwach.
Zakres współpracy:
Eksperci Rublon chętnie dzielą się ze studentami wiedzą z zakresu cyberbezpieczeństwa. Firma oferuje system praktyk, w ramach których jest okazja poznania platformy Rublon oraz wykonania jej integracji z różnymi technologiami. W ten sposób studenci mogą poznać sposoby zabezpieczania infrastruktury IT w przedsiębiorstwach oraz rozwinąć umiejętności programistyczne w zakresie stosowania SDK oraz API. Opiekę nad praktykantami i stażystami sprawują pracownicy firmy z wieloletnim stażem pracy, dzięki czemu gwarantowany jest wysoki poziom przekazywanej wiedzy – zarówno teoretycznej jak i praktycznej.
Nowoczesna siedziba firmy mieści się przy ul. Stanisława Wyspiańskiego i jest oddalona kilkanaście minut piechotą od WIEA. Oprócz komfortowych miejsc pracy w budynku dostępna jest w pełni wyposażona siłownia oraz inne możliwości rekreacji.